Viete, čo má spoločný smäd a naša bezohľadnosť?

Doba plastová, environmentálna katastrofa a celoplanetárny problém. Presne tak sa hovorí o aktuálnej spotrebe plastov na našej planéte.

Zvyšky plastového odpadu, vrátane miniatúrnych mikroplastov, nájdeme na najchladnejšom a najodľahlejšom mieste sveta aj v žalúdku veľrýb. Ušetrené nezostalo ani najhlbšie miesto našej planéty, ktoré predstavuje Mariánska priekopa alebo bohom aj ľuďmi zabudnuté pusté ostrovy v oceáne.

Z médií sa na nás valia smutné fotky morských živočíchov zamotaných do plastových sietí rybárov alebo fotky vyvrhnutých žalúdkov rýb a morských vtákov, ktoré sú plné skonzumovaných plastov. Ani súčasná situácia okolo koronavírusovej pandémie „plastovému problému“ práve dvakrát nepomáha. Skôr naopak. Odhodené rúška a plastový riad sú prakticky všadeprítomné…

Na zmenu stačí málo

Ako situáciu zmeniť? Stačí začať pri sebe a zamerať sa na bežné denné návyky, ktorými pomôžete obrovské objemy plastového odpadu postupne eliminovať. Na mysli máme najmä obmedzenie nákupu a konzumácie vody v plastových fľašiach. Len pre predstavu – napríklad takí Američania vyhodia 25 miliónov plastových fliaš každú hodinu!

Pritom vytriedené plastové fľaše môžu byť pretavené v špeciálnej vločky, z ktorých sa následne vyrábajú fľaše nové, koberce alebo textílie. Výnimkou nie sú ani protihlukové steny, zatrávňovacie dlaždice alebo napríklad plotovky, ktoré máte v záhradke.

Nepresvedčila vás ekológia? Možno to zvládne cena!

Pitná voda z vodovodu má vysokú kvalitu a jeden liter vyjde asi na 0,15 centů. Priemerná cena litra balenej vody pritom až 50 centů! O jej kvalite alebo starobe navyše často nič nevieme.

Stojatá a zle skladovaná voda sa môže (pokojne počas horúcich letných dní) znehodnotiť. Z plastových fliaš sa do nej navyše môžu uvoľniť látky, ktoré do svojho tela dobrovoľne vpravovať nechceme. Nikdy tiež nemáme istotu, ako starú vodu vlastne pijeme a koľko cyklov už má za sebou.

  • Prečítajte si tiež: 4 tipy, ako ozvláštniť kohútikovú vodu, aby naozaj chutila

    Ako toto všetko zmeniť? Odpoveď hľadajme vo filtračných zariadeniach, ktoré sú modernou a efektívnou možnosťou, ako kontrolovať a upravovať kvalitu pitnej vody. A to pokojne tej, ktorá nám tečie z kohútika. Namietate, že vám kohútiková voda upravená chlórom nechutí a nevonia? Skúste ju prehnať cez účinné filtre niektorej z filtračných kanvíc, ktoré sú súčasťou našej ponuky!

    Zatiaľ čo niektoré kanvice (napr. Brita) pracujú s nadrvenými kokosovými škrupinami, ktoré fungujú ako účinný mechanický filter, iné zase s prírodným uhlíkom. Voda prefiltrovaná cez filtračnú kanvicu je tak vo finále nielen chutnejšia, ale tiež máme istotu, že je zbavená nežiaduceho zápachu a látok, ktoré sa môžu v kohútikovej vode objavovať (napr. herbicídy, pesticídy, zvyšky liečiv a pod.).

     

    A čo cena? Príjemne prekvapivá!

    Možno budete na tomto mieste argumentovať vyššou cenou filtrovanej vody. Tu vám musíme dať za pravdu. Na druhú stranu sa tiež hodí doplniť, že ak k cene vody z kohútika pripočítame náklady na filtráciu (obstaranie filtračnej kanvice, dokúpenie a výmenu filtrov), potom zistíme, že liter prefiltrovanej vody bude stáť zhruba dva centy, čo je stále 15x menej, ako v prípade balenej vody prinesenej z obchodu, u ktorej navyše nepoznáme vek, kvalitu ani spôsob skladovania. Keď k tomu všetkému pripočítate ešte ekologickú stránku celej veci a skutočnosť, že vám obstaraním filtračnej kanvice odpadne starosť s nosením ťažkých fliaš z obchodu, asi sa k vode v plaste už len tak nebudete chcieť vrátiť…



Súvisiace produkty