Vedeli ste, že každý z nás zje ročne zhruba 50 000 mikročastíc plastov? Len pre predstavu – týždenne si nevedomky „pochutnáme“ asi na 5 gramoch plastových zvyškov.
Čo zodpovedá hmotnosti jednej kreditnej karty. A to nie je ani zďaleka všetko. Aj keď je u nás pitná voda prísne kontrolovaná a monitorovaná, vedci a chemici napriek tomu priznávajú, že sa v nej môže objaviť stopové množstvo zvyškov liekov alebo pesticídov. Čo s tým? Našťastie existuje pomerne účinné a efektívne riešenie.
(Mikro)plasty sú celosvetovým problémom
O (mikro)plastoch v pitnej vode, moriach i svetových oceánoch sa v posledných rokoch hovorí stále častejšie. Vedci dodnes tak úplne nevedia, čo zvyšky plastového odpadu v našom tele spôsobujú. Prikláňajú sa ale k názoru, že plasty vo svetových moriach a oceánoch majú na živočíchy, ktoré tu žijú neblahý dopad.
Smutná štatistika: Do oceánov za každú jednu minútu vyprázdnime zhruba jedno smetiarske auto plastov. Pokiaľ sa do budúcnosti nič nezmení, môže ísť dokonca o autá štyri.
Keď k tomuto pripočítame ešte záťaž po životnom prostredí a skutočnosť, že voda v PET fľašiach je zhruba 200x drahšia, než voda kohútiková, asi sa vám už viac nebude chcieť nosiť z obchodu ťažké balíky balených vôd.
Problém, ktorý nie je vidieť
Ani kohútiková voda ale nie je tak úplne bez poškvrny. Aj napriek tomu, že je prísne kontrolovaná a zdravotne nezávadná, naprieč republikou sa môžeme stretnúť s jej rôznorodou kvalitou. Zatiaľ čo niekde tečie z kohútika voda, ktorá je svojim zložením a vlastnosťami podobná vode dojčenskej, inde môžeme mať problémy s jej tvrdosťou, vysokým obsahom chlóru alebo nepríjemnou pachuťou a vôňou.
Voda u nás je totiž upravovaná ako chlórom, tak síranom hlinitým alebo polyfosfátmi. Preto vo vode môže zostávať stopové množstvo dusičnanov, ortuti, chlóru alebo napríklad aj pesticídov. Znovu ale musíme zopakovať, že zo zdravotného hľadiska je ich množstvo v norme. Na druhú stranu sa ale táto skutočnosť môže podpísať na nie príliš uspokojivej kvalite a predovšetkým chuti vody.
Ako veľmi nás ohrozujú zvyšky liekov?
Problémom, ktorý sa v poslednej dobe hojne diskutuje, môžu byť aj spomínané zvyšky (rezidua) liekov, ktoré v kohútikovej vode laboratórne testy potvrdili. Napríklad podľa Správy o stave vodného hospodárstva CR za rok 2019 boli zvyšky liečiv nájdené ( okrem jedného prípadu) vo všetkých monitorovaných lokalitách, teda na 99,7 percentách miest.
Na druhú stranu vás musíme upokojiť. Podľa lekárov a ďalších odborníkov je prítomnosť rezíduí v pitnej vode skôr psychickou bariérou, než skutočným problémom. Riziko pitia vody, ktoré rezíduá liekov obsahuje, je podľa nich zanedbateľné oproti tomu, koľko medikamentov skonzumujeme dobrovoľne alebo na lekársky predpis.
Dostaňte z vody to, čo do nej nepatrí
Ako sme už spomenuli vyššie, kupovanie vody v PET fľašiach je nielen neekologické, ale aj výrazne neekonomické. V kohútikovej vode sa ale pre zmenu nachádzajú látky, ktoré do svojho tela asi dobrovoľne vpravovať nechceme. Existuje vôbec nejaké riešenie? Áno!
Je ním filtrácia vody pomocou filtračných kanvíc, fliaš a inovatívnych filtrov, ktoré zbavia vodu zápachu chlóru , ale aj ťažkých kovov (napr. olova, zinku a medi) aj niektorých herbicídov, pesticídov a zvyškov liekov. Filtrácia okrem vyššie uvedeného zbavuje vodu tiež vodného kameňa, preto ju môžete používať aj do rýchlovarných kanvíc, žehličiek a kávovarov, ktorým tak jednoducho predlžujete životnosť.
Voda z filtračnej fľaše alebo kanvice je navyše oveľa chutnejšia, než tá, ktorá neprejde procesom filtrácie, a natočíte si ju do pohára priamo z kohútika. Môže za to najmä aktívny uhlík, ktorý je súčasťou moderných filtračných patrón.
A akú ponuku kanvíc a filtrov u nás vlastne nájdete? Ide najmä o značky Brita, BWT, Dafi, alebo Aquaphor, ktoré sú synonymom cenovej dostupnosti a kvality bez kompromisov.