Kvalitný systém filtrácie vody v bazéne vám zaistí dlhú kúpaciu sezónu

Kvalitná a správne zvolená filtrácia vám spríjemní kúpanie vo vašom bazéne a zaistí čistú a priezračnú vodu. Užite si skvelé kúpanie po celú sezónu.

Hoci počasie tomu príliš nenasvedčuje, blíži sa obdobie vysokých letných teplôt, kedy väčšina z nás má jediné prianie. Naložiť sa do studenej vody v bazéne a vyliezť z nej až večer, kedy teploty obvykle opadnú. Jediné, čo môže túto idylu pokaziť je zakalená voda plná napadaného odpadu a ďalších nečistôt. Zaobstarávanie nového bazéna je preto dobré spojiť aj s nákupom kvalitnej bazénovej filtrácie, ktorá sa o všetky tieto neresti letného kúpania postará. Kvalita bazénovej filtrácie má vplyv nielen na čistotu vody v bazéne, ale aj na množstvo chemikálií, ktoré bude potrebné na dočistenie vody.

Z akých typov bazénových filtrácií je možné voliť?

V zásade si môžete vybrať z dvoch možností:

  • filtrácia kartušová
  • filtrácia piesková

Čistá voda v bazénuJaký je mezi nimi rozdíl? Především v principu filtrace vody. Kartušová filtracenižší výkon a hodí se spíše pro menší dočasné či trvalé nadzemní bazény s objemem zhruba do 10 m3. V porovnání s pískovou filtrací je ale výrazně levnější. Na druhou stranu vyžaduje častější údržbu, která spočívá především v pravidelné výměně filtrační kartuše, přes niž se voda čistí. Ta má obvykle podobu válce z vrstveného papíru, který zachycuje mechanicky nečistoty z vody, jež se opět vrací do bazénu. Mnohem výkonnější, ale také dražší písková filtrace odstraňuje nečistoty z vody při průchodu filtrem z křemičitého písku. Využijete ji u větších a spíše zapuštěných bazénů, ve kterých se pravidelně koupe celá rodina. Klasická údržba v podobě výměny filtračních komponent není v tomto případě potřeba. Filtrace bývá obvykle vybavena vícecestným filtrem, díky němuž je možno přepnout směr toku vody a písek automaticky proprat a filtr vypláchnout, aniž by bylo potřeba cokoliv rozebírat. Písková filtrace je tak kromě většího výkonu a rychlejší funkce také mnohem snazší na použití.

Aký je medzi nimi rozdiel? Predovšetkým v princípe filtrácie vody. Kartušová filtrácianižší výkon a hodí sa skôr pre menšie dočasné či trvalé nadzemné bazény s objemom zhruba do 10 m3. V porovnaní s pieskovou filtráciou je ale výrazne lacnejšie. Na druhú stranu vyžaduje častejšiu údržbu, ktorá spočíva predovšetkým v pravidelnej výmene filtračnej kartuše, cez ktorú sa voda čistí. Tá má obvykle podobu valca z vrstveného papiera, ktorý zachytáva mechanicky nečistoty z vody, ktorá sa opäť vracia do bazéna. Oveľa výkonnejšia, ale aj drahšia piesková filtrácia odstraňuje nečistoty z vody pri prechode filtrom z kremičitého piesku. Využijete ju pri väčších a skôr zapustených bazénoch, v ktorých sa pravidelne kúpe celá rodina. Klasická údržba v podobe výmeny filtračných komponentov nie je v tomto prípade potrebná. Filtrácia býva obvykle vybavená viaccestným filtrom, vďaka ktorému je možné prepnúť smer toku vody a piesok automaticky preprať a filter vypláchnuť bez toho, aby bolo potrebné čokoľvek rozoberať. Piesková filtrácia je tak okrem väčšieho výkonu a rýchlejšej funkcie tiež oveľa jednoduchšia na použitie.

Ako na to, aby vám kartušová filtrácia vydržala čo najdlhšie?

Pretože kartušová filtrácia je obvykle súčasťou balenia menších nadzemných bazénov, ktoré si kupuje väčšina ľudí, poďme sa pozrieť na možnosti, akými sa dá o takýto typ zostavy postarať. Základom údržby snáď každého bazéna je pravidelné odstraňovanie mechanických nečistôt uviaznutých vo vode. Ide najmä o lístie, mŕtvolky hmyzu či zvyšky trávy, ale aj kamienky a ďalšie. Tie je najjednoduchšie odstraňovať pravidelne sieťkou, aby zbytočne nezanášali filtráciu. Jemnejšie nečistoty, prach, peľ, piesok a podobné by mala aj kartušová filtrácia bez problémov odstrániť. Mala by však byť dimenzovaná na objem bazéna a pravidelne udržiavaná. Súčasťou každej filtrácie je čerpadlo, ktoré vodu z bazéna prečerpáva cez filtračnú patrónu a späť. V prípade kartušovej filtrácie je voda čerpaná do komory, v ktorej sa nachádza filtračná kartušová vložka vyrobená z papiera či jemnej tkaniny. Komoru s filtrom je potrebné čas od času otvoriť, kartušu vyčistiť a nechať vyschnúť. Čistenie kartuše je možné najľahšie vykonať prúdom čistej vody, ktorý z nej odstráni všetky mechanické nečistoty a potom na slniečku vysušiť. Pri prevádzke bazéna s kartušovou filtráciou by ste mali mať v zásobe vždy niekoľko náhradných kartuší, pretože je nutné ich pravidelne meniť.

Ako často meniť filter v kartušovej filtrácii?

To záleží především na tom, jak intenzivně je bazén zanášen nečistotami a také na životnosti filtru. Běžné kartušové filtry je potřeba měnit poměrně často, v některých případech i jedenkrát za 2 týdny. Chcete-li si interval výměny filtru prodloužit a ušetřit tak nemalé finanční prostředky, vsaďte na kvalitní kartušové filtry vyrobené z vysoce kvalitní celulózy, které disponují velmi propustným jádrem pro zajištění velmi čistě přefiltrované vody a vysokou životností, která se v případě běžného využití bazénu může pohybovat až okolo 6 měsíců. Příkladem takovýchto filtrů jsou filtrační kartuše do bazénů a SPA značky Pleatco, které je možné bez nutnosti výměny používat celou jednu koupací sezónu. I v tomto případě ale platí, že kartuši je potřeba v pravidelných intervalech vyčistit pod tekoucí vodou od mechanických nečistot a nechat vyschnout. Optimální interval pro čištění kartuše se obvykle pohybuje okolo 1 až 2 týdnů. Pro jednodušší odstranění nečistot z kartuše je možné použít nepěnivé čisticí prostředky.

To záleží predovšetkým na tom, ako intenzívne je bazén zanášaný nečistotami a taktiež na životnosti filtra. Bežné kartušové filtre je potrebné meniť pomerne často, v niektorých prípadoch aj jedenkrát za 2 týždne. Ak si chcete interval výmeny filtra predĺžiť a ušetriť tak nemalé finančné prostriedky, stavte na kvalitné kartušové filtre vyrobené z vysoko kvalitnej celulózy, ktoré disponujú veľmi priepustným jadrom na zaistenie veľmi čisto prefiltrovanej vody a vysokou životnosťou, ktorá sa v prípade bežného využitia bazéna môže pohybovať. až okolo 6 mesiacov. Príkladom takýchto filtrov sú filtračné kartuše do bazénov a SPA značky Pleatco, ktoré je možné bez nutnosti výmeny používať celú jednu kúpaciu sezónu. Aj v tomto prípade ale platí, že kartušu je potrebné v pravidelných intervaloch vyčistiť pod tečúcou vodou od mechanických nečistôt a nechať vyschnúť. Optimálny interval na čistenie kartuše sa obvykle pohybuje okolo 1 až 2 týždňov. Pre jednoduchšie odstránenie nečistôt z kartónu je možné použiť nepenivé čistiace prostriedky.

Typu a efektivite filtrácie prispôsobte aj množstvo a druh bazénovej chémie

Filtrácia samotná na udržanie bezchybného stavu vody v bazéne po celú sezónu nestačí. Aby voda bola čistá a predovšetkým hygienicky nezávadná a nemuseli ste ju v priebehu sezóny meniť, je potrebné vybrať vhodné chemické prostriedky na jej úpravu a pravidelne av zodpovedajúcom množstve ich do vody pridávať. Ak nemáte s bazénovou chémiou žiadne skúsenosti, nebojte sa pri jej nákupe opýtať na detaily jej použitia a nechať si odborníkom odporučiť vhodný prostriedok.



Súvisiace produkty