Ak si chcete vychutnať tento obľúbený nápoj aj dnes, môžete vyberať z celého radu odrôd a typov. Iste ste počuli o odrodách Arabica a Robusta, ktoré patria medzi najznámejšie.
Káva je v súčasnej dobe tradičným nápojom, ktorý je pre väčšinu z nás súčasťou ranného rituálu. Hoci medzi jej najväčších svetových producentov patria juhoamerické a stredoamerické štáty, ako napríklad Brazília, Ekvádor, Kuba, Mexiko či Venezuela, jej pôvod možno vysledovať v okolí islamskej Mekky, kde tiež v priebehu 15. a 16. storočia začali vznikať prvé kaviarne. Do Európy sa prvá loď s nákladom kávových zŕn dostala iba začiatkom 17. storočia. Náklad bol vyložený na talianskej pôde ao niekoľko rokov neskôr vznikla v Benátkach prvá európska kaviareň. Potom už rozšíreniu a vzrastajúcej obľube tohto povzbudzujúceho nápoja nič nebránilo.
S akými odrodami a typmi kávy sa môžete stretnúť?
Ak si chcete vychutnať tento obľúbený nápoj aj dnes, môžete vyberať z celého radu odrôd a typov. Iste ste počuli o odrodách Arabica a Robusta, ktoré patria medzi najznámejšie. Okrem nich si môžete vychutnať kávu zelenú, cibetkovú alebo bezkofeínovú.
Odroda Arabica je vyhľadávaná gurmánmi pre svoju jemnú chuť, ale niektoré odradia vyššou cenou. Jej zrná sú plodom na pestovanie náročnej rastliny s názvom Kávovník arabský (Coffea arabica). Arabica nadchne jemnou a vyváženou chuťou s minimom horkých podtónov, s ľahko kyslastým dozvukom a výraznou arómou. Ak chcete ochutnať naozaj kvalitnú kávu so 100% podielom odrody Arabica, zamerajte sa na značku Kimbo, Lavazza konkrétne môžeme v tomto prípade odporučiť unikátnu kávu Kimbo Aroma Gold, Lavazza Caffe Espresso alebo lavazza Qualita Oro. 100% obsah odrody Arabica ponúka aj produkt mníchovských pražiarní Dallmayr radu Prodomo, ktorý sa vyznačuje ľahkou kyslosťou a nezabudnuteľnou arómou. Zvuk mena talianskej kávy Illy určite doputoval aj k vám. Produkty pražiarne z talianskeho Terstu obsahujú kombinácie dokonca 9 druhov Arabicy.
Naproti tomu odroda Robusta vznikla pražením plodov Kávovníka statného (Coffea canephora). Výsledkom je výrazná káva s intenzívnou horkou chuťou a až 3x vyšším obsahom kofeínu v porovnaní s Arabicou. Vďaka menším nárokom na pestovanie je v porovnaní s Arabicou tiež výrazne lacnejšie.
K exkluzívnym druhom patrí tzv. cibetková káva, ktorá sa praží z kávových zŕn, ktoré prešli tráviacim traktom Cibetky palmovej, čo je drobná šelma žijúca v Indonézii veľkostí pripomínajúca nášho jazveca. Tie sa živia plodmi kávovníka a nestrávené zrnká sú spoločne s jej výkalmi ručne zbierané a upravované. Vďaka pôsobeniu tráviacich enzýmov získajú zrná jemnú a menej horkú chuť, ktorá je gurmánmi vyhľadávaná. Tento druh kávy je však bezkonkurenčne najdrahším na svete.
Ak chcete aj pri pití kávy urobiť niečo pre svoje zdravie, vyskúšajte kávu zelenú. V tomto prípade kávové zrná nie sú opražené a obsahujú tak zdraviu prospešné látky. Chuťovo pripomína tento druh kávu skôr vzdialene. Oveľa viac sa blíži k zelenému čaju. Dobrou správou pre tých, ktorí by radi zredukovali svoju hmotnosť je, že táto káva urýchľuje metabolizmus a zabraňuje vstrebávaniu cukrov.
S bezkofeínovou kávou je to rovnaké ako s nealkoholickým pivom. Oboje obsahuje minimálne percento kofeínu či alkoholu.Kofeín je z kávy umelo odstraňovaný. Najčastejšie sa tak deje s pomocou chemických látok, ktoré však zostávajú v zrnách a ovplyvňujú výslednú chuť nápoja.
Ktoré parametre ovplyvňujú chuť kávy?
Na výslednú chuť a vôňu vašej šálky kávy majú okrem kvality kávových zŕn vplyv aj ich čerstvosť, krajina pôvodu a intenzita praženia.
- Sledujte kvalitu kupovanej kávy
Pri výbere kvalitnej kávy sledujte, či obsahuje celé zrná bez prítomnosti úlomkov a svetlých nedopražených či tmavých prepražených zŕn. Všetky zrná by mali mať približne rovnakú veľkosť a farbu. Káva by nemala obsahovať nečistoty, kamienky, úlomky vetvičiek a podobne. A samozrejme by mala intenzívne a rovnomerne voňať.
- Ako spoznáte čerstvú kávu?
Čerstvosť kávy sa pri nákupe posudzuje veľmi zložito. V prípade, že kupujete kávu balenú, je jedinou možnosťou odhadu čerstvosti kávy dátum jej spotreby. Čím dlhšie v budúcnosti sa pohybuje, tým bude pravdepodobne káva čerstvejšia. Ak môžete pri kúpe balenia otvoriť alebo kupujete váženú kávu, je situácia o poznanie jednoduchšia. Čerstvá káva sa vyznačuje veľmi silnou vôňou. Naopak kávové zrná pražené pred dlhou dobou vydávajú minimálnu vôňu a na povrchu sú mierne mastné. Ak si môžete nechať pred zakúpením pripraviť z vybraných zŕn šálku kávy, určite to využite. Čerstvosť kávy tak odhadnete najlepšie. Nedávno upražené zrná sa v porovnaní s tými staršieho dátumu veľmi ľahko melú a výsledný nápoj silne napení.
- Intenzita praženia ovplyvňuje výslednú chuť nápoja
Mieru praženia je možné zistiť z obalu kávy, prípadne pri kúpe vážených zŕn by vám ju v dobrem obchode mali u každého druhu oznámiť. Praženie ovplyvňuje výraznou mierou chuť kávy. Tmavé zrná boli pražené dlhšiu dobu a možno od nich očakávať intenzívnu horkú chuť. Naopak svetlejšiu kratšiu dobu pražená káva sa vyznačuje kyslejšou chuťou s ovocnými podtónmi. Pre všetky prípady existuje ešte stredne dlho pražená káva, v ktorej sa horkosť aj kyslosť pohybuje vo vzájomnej rovnováhe.
- Pýtajte sa aj na zemi pôvodu
Svoji roli v kvalitě kávy hraje kupodivu i země jejího původu. Vlivem různého podnebí a způsobu pěstování lze získat i ze stejné odrůdy kávu různé kvality. Nejlepší Arabicu vyváží tradičně Kolumbie. Brazílie produkuje kromě Robusty i Arabicu, ale její chuť je ve srovnání s tou Kolumbijskou mnohem drsnější. Tradičním producentem a vývozcem odrůdy Robusta je pak jihoasijský Vietnam.
Svoju úlohu v kvalite kávy hrá napodiv aj krajina jej pôvodu. Vplyvom rôzneho podnebia a spôsobu pestovania je možné získať aj z rovnakej odrody kávu rôznej kvality. Najlepšiu Arabicu vyváža tradične Kolumbia. Brazília produkuje okrem Robusty aj Arabicu, ale jej chuť je v porovnaní s tou Kolumbijskou oveľa drsnejšia. Tradičným producentom a vývozcom odrody Robusta je potom juhoázijský Vietnam.
- Ako nezničiť chuť a arómu kávy
Chlór obsiahnutý vo vode z vodovodu ničí chuť a arómu kávy. Na jej prípravu je ideálne použiť buď vodu z filtračnej kanvice (moka kanvička, french press, vacuum pot atď) alebo pri kávovaroch používať priamo filter. Zmäkčená voda (filtrovaná) tiež znižuje energetickú spotrebu kávovaru a zvyšuje životnosť prístroja. Vodný kameň, ktorý je obsiahnutý vo vode z vodovodu totiž obaľuje vykurovacie teleso a to má za príčinu zvýšenú spotrebu a znižuje funkčnosť kávovaru.