5 zaujímavostí, ktoré ste o filtračných kanviciach (ne)vedeli

Filtračné kanvice sú dnes rozšírené, prečítajte si 5 zaujímavostí, ktoré by ste mali vedieť o filtračných kanviciach a prečo je dobré ich využívať.

Pitná voda je v našich podmienkach dostupná prakticky každej domácnosti. Naprieč Slovenskom sa ale jej kvalita rôzna. Zatiaľ čo niekde nám tečie z kohútikov voda, ktorá je svojim zložením a vlastnosťami podobná tej dojčenskej, inde môžeme mať problém s jej chlórovým zápachom alebo nepríjemnou chuťou.

V každom prípade však ide o prísne kontrolovanú a zdravotne nezávadnú komoditu, určenú na každodenné pitie. Čo ale robiť, ak vám kohútiková voda nechutí? Riešením môžu byť inovatívne filtračné kanvice. Čo všetko títo pomocníci vedia a prečo sa oplatí uvažovať o ich obstaraní? Čítajte ďalej a dozviete sa to!

O filtrácii vody sa stará niekoľko stupňov

Filtračné kanvice sú od tých klasických na prvý pohľad prakticky na nerozoznanie. Ich tajomstvo tak odhalíte až vo chvíli, keď nakuknete dovnútra. Tu nájdete filtračnú vložku, ktorá sa spravidla skladá z niekoľkých stupňov filtrácie (záleží na konkrétnom výrobcovi/značke/modele).

Prvý stupeň má za úlohu odstrániť zvody hrdzu a ďalšie pevné usadeniny. Druhý potom odfiltrovať oku neviditeľné prímesi. Sem patrí napríklad prebytočný chlór, vodný kameň, meď, olovo, zinok aj prípadné pesticídy, herbicídy alebo zvyšky liečiv.

Drvivá väčšina filtrov je navyše vybavená aj tretím stupňom filtrácie, ktorý obsahuje aktívne uhlie. To vďaka svojim absorpčným a čistiacim schopnostiam dokáže z vody odstrániť nežiaduce látky, ktoré negatívne ovplyvňujú jej chuť, vzhľad a vôňu.

Prefiltrovaná voda je chutnejšia a lepšia pre vaše spotrebiče


Aby bola voda nezávadná a nemnožili sa v nej baktérie, je potrebné ju zodpovedajúcim spôsobom upravovať. Na úpravu sa používa najmä chlór, ktorý ale môže negatívne ovplyvňovať jej chuť alebo vôňu. Ako sme už spomenuli vyššie, filtračné kanvice typický chlórový zápach odstraňujú a prefiltrovaná voda je preto chutnejšia a zbavená nepríjemného zápachu.

Vhodná je preto tiež na prípravu nápojov (káva, čaj, apod.) alebo jedál. Ideálne tiež je, pokiaľ budete prefiltrovanú vodu používať do menších spotrebičov, ktorým tak jednoducho predĺžite ich životnosť. Voda, ktorá prešla procesom filtrácie je totiž zbavená vodného kameňa a skvele sa tak hodí napríklad do kávovarov, žehličiek alebo varných kanvíc.

Voda z filtračnej kanvice je oproti kupovanej 15x lacnejšia

Zaujímavé je aj porovnanie ceny kupovanej vody a tej, ktorá nám tečie z kohútikov. Oproti balenej vode v PET fľaši je tá kohútiková zhruba 200x lacnejšia. Pokiaľ sa rozhodnete pre obstaranie filtračnej kanvice, liter prefiltrovanej vody bude stáť zhruba dva centy, čo je stále 15x menej, než v prípade balenej vody prinesenej z obchodu.

U tej navyše nepoznáme vek ani spôsob skladovania. Tu treba pripomenúť, že stojatá voda, ktorá je umiestnená v nevhodných podmienkach (napríklad priame svetlo, vysoká teplota a pod.) stráca svoju chuť i kvalitu. Keď vyššie uvedenému pripočítate ešte dopady na celosvetovú ekológiu a životné prostredie, asi sa vám už do obchodu pre ďalšie balíky vody v PET fľašiach nebude chcieť.

Vek filtra strážia senzory aj aplikácie
 

Moderné filtračné kanvice pracujú s inovatívnymi filtrami, ktoré zvládnu prefiltrovať zhruba 150 litrov. Potom je potrebné filter vymeniť. Pre indikáciu tejto doby využíva väčšina výrobcov mechanické senzory, sofistikovanejšie zariadenia sú vybavené elektronickým indikátorom.

Existujú ale aj kanvice, ktoré môžete jednoducho prepojiť so svojím chytrým telefónom. Vymazlená aplikácia tak ľahko postráži čas výmeny filtra a prostredníctvom mobilného telefónu vám zahlási, že je najvyšší čas nové filtre objednať a vymeniť.

Zaobstaranie filtračnej kanvice navyše nepatrí medzi výdavky, ktoré by negatívne ovplyvnili váš rodinný rozpočet. Tie najlacnejšie modely totiž zaobstaráte už od dvanásť euro. Vo finále tak získate spoľahlivého pomocníka, ktorý sa stane nepostrádateľným členom domácnosti.



Súvisiace produkty