Aké náhradné diely sa menia najčastejšie, čo zvládnete doma sami a kedy už je lepšie navštíviť servis?
Len málokto z nás si dokáže predstaviť svoje ráno bez hrnčeka dobrej kávy. Či už ju do seba kopnete rýchlo počas cesty do práce, alebo si ju vychutnáte pomaly av pokoji domova, bez spoľahlivého a dobre fungujúceho kávovaru to jednoducho nejde. Lenže ako každý prístroj, aj kávovar potrebuje z času na čas menšiu údržbu. A niekedy aj výmenu niektorého dielu. Väčšinou to nie je nič zložité, čo by ste nezvládli doma sami. Poďme si teda povedať, čo sa najčastejšie opotrebuje alebo stratí a kde konkrétne náhradné diely môžete nájsť.
Nádoby na vodu: aj drobná prasklina môže spôsobiť veľké problémy
Nádoba na vodu je absolútne nevyhnutná súčasť kávovaru. A pritom je to presne ten diel, ktorý sa často poškodí. Niekedy praskne pri čistení, inokedy prestane tesniť alebo sa skrátka stratí pri sťahovaní. Možno vás to prekvapí, ale naozaj, plastové nádobky na vodu patria k tým najčastejšie meneným častiam. Stačí jeden nešikovný pád alebo len pár rokov používania a nádoba začne tiecť alebo rovno praskne. Výhodou je, že výmena je veľmi jednoduchá. Stačí mať správny typ. Zákazníci často hľadajú napríklad nádobu na vodu Krups MS-0A01425, ktorá pasuje U DeLonghi modelov sú veľmi dopytované nádobky ako 7313254561 nebo AS00007802, ktoré pasujú do radu ECAM a Primadonna. Výmena nezaberie viac ako pár sekúnd a kávovar je pripravený ďalej slúžiť.
Mliečna pena? Bez funkčnej nádobky to nepôjde
Kto má rád cappuccino alebo latte, ten vie, že bez poriadnej čiapky mliečnej peny by to skrátka nebolo ono. A tej sa bez čistej, dobre tesniacej nádobky nedočkáte. Akonáhle sa poškodí spoj, tesnenie alebo tryska, výsledok je jednoducho k plaču. Pena sa nenašľahá alebo mlieko nedokáže nasať vôbec. Nebojte, ani tak sa so svojim obľúbeným nápojom nemusíte rozlúčiť. Väčšinou stačí jednoducho vymeniť nádobku. U nás na Penepexu nájdete napríklad DeLonghi DLSC011, DLSC012 alebo DLSC013, ktoré sú plne kompatibilné s danými modelmi. Ich výmena trvá doslova minútu, a rozdiel spoznáte hneď pri prvom napenení. Pena vydrží, je čistá, bez veľkých bublín. Skrátka presne taká, akú chcete.
Držiaky kapsúl, sitká, odmerky – malé veci, ktoré sa často stratia
Možno to tak máte taky. Ráno v zhone rýchlo niekam niečo upratáte a potom už to nemôžete nájsť. Akoby sa to do zeme prepadlo. Pri kávovaroch sú to napríklad sitká alebo odmerky, čo sa záhadne strácajú. Našťastie sa dajú jednoducho kúpiť. Napríklad DeLonghi odmerkou na kávu s vtláčadlom, ktorú ocení každý, kto pripravuje kávu z čerstv. A pokiaľ máte doma pákový kávovar, môžu sa vám hodiť aj náhradné sitká, ktoré sa časom zanášajú alebo opotrebujú, čo zhoršuje kvalitu extrakcie kávy. Môžu to byť sitká pre pákové kávovary DeLonghi DLSC400 alebo DLSC401. Ak dávate prednosť E.S.E. podom, určite sa vám bude hodiť sitko DeLonghi DLSC402, ktoré zaistí pohodlnú a čistú prípravu Populárna je aj držiak kapsúl Krups MS-624826 pre Dol.
Tesnenia a O-krúžky: zásadná drobnosť, ktorá nesmie chýbať
Voda alebo para v kávovare prúdi pod vysokým tlakom. Práve preto sú dôležité aj také drobnosti ako silikónové O-krúžky a tesnenia. Zákazníci si často objednávajú tesnenie sparovača DeLong 5332149100, ktoré zaisťuje správny chod piestu. Ak tesniaci krúžok stráca svoju funkciu, môže dôjsť k úniku vody a strate tlaku. V tých horších prípadoch dokonca aj na poškodenie ďalších častí kávovaru. Tieto malé časti naozaj nie súí radno prehliadať.
Kedy sa do opravy radšej sami nepúšťať a nechať to na servise
Aj keď veľa vecí zvládnete sami, existujú prípady, keď je lepšie nechať zásah na odborníkoch. Ak kávovar nenahrieva, hlási chyby, nefunguje displej alebo sa ani nerozbehne, môže ísť o problém s elektronikou, čidlami alebo čerpadlom. V takýchto prípadoch už výmena jedného dielu obvykle nestačí a vaše pokusy o laickú opravu môžu narobiť oveľa viac škody ako úžitku.
Sami sa nepúšťajte do žiadnych zásahov vnútorného rozvodu vody alebo rozoberania elektronických častí. Jednak kvôli bezpečnosti, ale aj kvôli strate záruky, pokiaľ ju prístroj ešte má. Obzvlášť pri drahších modeloch sa oplatí to so servisom konzultovať skôr, než sa rozhodnete do niečoho púšťať sami. Dobré servisy vám niekedy zvládnu poradiť po telefóne, urobiť rýchlu diagnostiku na mieste alebo aspoň predbežné posúdenie podľa popisu problému.
Záver? Netreba kávovar hneď vyhadzovať.
Keď sa vám pokazí alebo stratí niektorá časť kávovaru, nie je potrebné strácať hneď hlavu. V 90% prípadov ide len o drobnú závadu, ktorá sa dá rýchlo a lacno vyriešiť výmenou náhradného dielu. Nemusíte kupovať nový prístroj, len jednoducho vymeníte to, čo doslúžilo. U nás nájdete všetko prehľadne podľa typu kávovaru aj konkrétneho dielu, a pokiaľ si nebudete istí, čo presne hľadáte, môžete sa kedykoľvek obrátiť na našu zákaznícku podporu. Oprava tak môže byť otázkou jednej objednávky. A potom si už zase v kľude vychutnáte svoju obľúbenú kávu.